Gasztrofitnesz in the ROOM

A hal - 1. rész

A hal – 004 1. rész

 

Nagy hal rajongó vagyok, ennek sajnos nem kedvez szeretett kis országom, és városom, azaz Budapest földrajzi elhelyezkedése. Mivel a csirkét nagyon unom, a tonhalkonzerv is lassan az uncsikaja listámra kerül, kénytelen voltam kitalálni valamit, hogy megdobjam Magyarország átlag halfogyasztást. A halak egészségügyi hatásairól mindenki hallott, nyilván az ezzel párhuzamosan futó „ellenhadjáratokról” is, azaz túlhalászott, és szennyezett tengerek, higanyos hal stb, mindenki döntse el maga, hogy melyik tábor felé húz, úgyis talál cikket annak ellenkezőjére…J. Én szeretem a halat, és ha minden élelmiszerben az ellenséget látnám, már rég fényevő lennék. De visszatérve a halra, az egyik bevásárlóközpont új hiperében remek halpult van, majdnem felsírtam a gyönyörtől mikor megláttam. Végre nem csak lazac, afrikai harcsa, pangasius (juteszembe, ha utóbbit bárkinek is eszébe venni, először guglizza be. Ez nem hal, ez egy szörny.Pfúj.meg ne edd!!!) van, hanem a vörös sashimi tonhaltól, az ördöghalon át, a halibutig minden. Bár nem olcsó (értsd:baromi drága), és nem tipikus hóvégi kaják, mégis azt javaslom, aki teheti, legalább heti egyszer vegyen belőlük, meg fog változni a halról alkotott eddigi véleménye.

Ilyen hosszú bevezető után akkor jöjjön aminek jönnie kell, ezennel egy halas sorozat veszi kezdetét

 

Tandoori halibut, juhtúrós gombával

 

Halibút az a város, ahol a nagyon híres halak élnek. Muhahaha.

A halibut az egy hal (döbbenet!), méghozzá laposhal. Húsa ízletes, tömör, fehér. Simán sóval, citrommal grillezve is mennyei. De nekem van úgy kb (nem túlzok) 80 féle fűszerem otthon, és bár egyszerűnek indult, ahogy az nálam lenni szokott, elszabadult az alkotói pokol, és egészen más lett belőle. Amúgy nem bonyolult, gyorsan megy, érdemes kipróbálni.

 

 

Hozzávalók 2 személyre:

30 dkg halibut filé (két szeletben)

1 pohár natúr joghurt

1 fokhagyma felaprítva

2 ek citromlé

1 ek szójaszósz (vagy halszósz, ha van otthon)

1 ek őrölt koriander mag

1 ek őrölt kömény

1 kk őrölt gyömbér (vagy friss)

1 ek zöld curry por (vagy sárga ha nincs más)

1 ek pirospaprika

1 ek mogyoróolaj (vagy oliva ha éppen nincs más)

1 ek kurkuma

1 ek paradicsompüré

bors, só (mivel a szójaszósz is sós, ezzel óvatosan)

1 ek nyírfacukor, vagy édesítő

Borsikafű és menta opcionális, nekem az előbb volt otthon, hát tettem bele.

 

Köret:

 

6 nagy fej (grill) gomba

olivaolaj (extraszűz…nyilván)

10 dkg juhtúró

borsikafű, vagy petrezselyem

 

Összekeverem a hal hozzávalóit a joghurton kívül, majd megfürdetem benne az állatot (lehet benni állni hagyni 10 percet, vagy akár egy éjszakát is). Megmosom a gombákat (akinek kedve van hámozza), alufóliával kibélelek egy tepsit, kikenem olivaolajjal. A gombáknak kitépem a szárát, és öntök egy kis olivaolajat a kalapba, majd elosztom a juhtúrót bennük, tetejét megszórom borsikafűvel. Sűtőben kb 15 perc alatt szépen meggrillezem, amíg sül a hal.

A két halszeletet kiveszem a pácból, majd egy mélyebb serpenyőben mindkét oldalát 2-3 percig elősütöm olivaolajon. A pácban elkeverem a joghurtot is, majd amikor a hal mindkét oldalon kész, ráborítom a joghurtos szutyit, és 2-3 percig alacsony lángon összefőzöm. Érdemes megkóstolni a pácot, és pótolni, ha valami hiányzik belőle, (valaki csípősen, valaki sósabban, valaki gyömbéresebben, valaki currysebben szereti) pótolom.

A gombával tálalom.

A félreértések elkerülése végett ez nem kifejezetten autentikus indiai étel, egy magára valamit is adó kalkuttai lehet, hogy a Gangeszbe ugrana kővel a lábán ha meglátná, de szerintem mennyei!  🙂Bogi aláírás2

Paradicsomos bazsalikomos fitnesz húsgolyó

paradicsomos húsgolyó

Rajongok az olaszos ízekért, bár szerencsére pizza nélkül bármeddig tudok létezni, azért a tészták nagyon tudnak hiányozni, mert maximum évente egyszer-kétszer kerülnek a tányéromra. Ez a húsgolyó viszont büntetlenül ehető (persze spagetti nélkül…nanááá), igazi kincs tud lenni, ha az ember lánya már a natúr csirkemell látványától is sikítófrászt kap.

Ez persze az én húsgolyó verzióm, de ha Alessandro (a Del Piero) elvenne feleségül, biztosan nem ezt (vagy nem ebben a formában) tenném  az asztalra a toszkán villánk luxus konyhájában (jóvanna.álmodozni lehet nem?!). De így edzés után tökéletes lesz! Amúgy családi vacsorának is kiváló, de kölykök egyenek hozzá spagettit, had élvezzék azt a pár évet amíg büntetlenül ehetnek.

Örök diétázó anyuknak a zöldség spagetti szuper köret (én enélkül eszem).

 

Hozzávalók:

500 gr zsírszegény darált marhahús

1 fej hagyma

1 felvert tojás

só, bors

1 ek worchester szósz (ha ez nincs, akkor mustár)

némi olivaolaj a tepsi kikenéséhez

 

A szószhoz

0,5 liter paradicsomsűrítmény

Némi víz, ha túl sűrű lenne

2 ek light natúr krémsajt

2 ek szárított bazsalikom (a főzés végén, tálaláskor mehet bele friss is)

1 kk kakukkfű

1 babérlevél

1 gerezd aprított fokhagyma

só,bors

 

Opcionális: parmezánsajt forgácsok tálaláshoz

 

A hagymát felaprítjuk, egy serpenyőben megpirítjuk. Alaposan összekeverjük a darált hússal, majd a többi hozzávalóval. Golflabdánál egy kicsit kisebb golyókat formázunk. Egy tepsit alufóliával kibélelünk, kikenjük olivaolajjal, elrendezzük rajta a húsgolyókat. 200 fokos sütőben 10 percig előpirítjuk(egyébként ez a lépcső elhagyható, de szerintem jót tesz a hús ízének egy kis pirítás). Közben a paradicsomszószt fűszerezzük, összekeverjük a többi hozzávalóval, lassú tűzön felforraljuk. Az elősütött húsgolyókat áttesszük a szószba (ha a tepsiben van maradék húslé, vagy pirult rész, azt is kanalazzuk ki a paradicsomszószba), és lassú tűzön további 20-30 percig forraljuk.

Tálaláskor friss bazsalikom, illetve parmezánsajt igen jót tesz neki!

 

Tápanyagtartalom:

Húsgolyó / db: 90 kcal, 0 gr szénhidrát, 6 gr zsír, 8 gr fehérje  //

Paradicsomszósz / dl : 36 kcal, 7 gr szénhidrát, 1 gr zsír, 1 gr fehérje



Low carb málnás clafoutis

clafoutis

 

 

Történt egyszer pár évvel ezelőtt, hogy kaptam a kedvenc nővéremtől ajándékba egy nagyszerű receptes könyvet tele csokis sütikkel. Nahh, abban volt egy calfoutis (ejtsd:klafuti) recept. Ez az a fajta francia eredetű édesség, amit elfogyasztva olyan bűntudatod lesz, mint ha kisiskolásokat rabolnál el, váltságdíjat követelve a kisnyugdíjas nagymamájuktól. Az eredeti recept ugyanis rengeteg, zsíros tejszínt ír elő, olvasztott csokoládéval, és persze jó adag cukorral. Ezt még csak leírni is hizlal. Akkoriban azonban nagyon belelkesedtem, mert pofon egyszerű recept, sok emberre is elkészíthető, látványos. Aztán ahogy az lenni szokott a hirtelen felkapott receptjeimmel, egy idő után teljesen feledésbe merült. Majd október elején a párizsi reptér egyik remek kávézójában volt szerencsém ismét hozzá, és a függőség újra kezdődött…volna, ha nem lennék megint nagyon sarkos és szigorú a táplálkozásommal kapcsolatban. Nem maradt hát más hátra, mint ezt is fitneszesíteni. Azt hittem, hogy a tejszín, és a belga 70%-os csokoládé hiánya nagyobb kárt fog tenni az ízélményben, de tesztelőim kóstolás után kárörvendően kérdezték meg, hogy feladtam-e a fitnesz mániám, hogy ilyen bűnös ételeket teszek eléjük, tehát nem tűnt fel nekik a trükk. MUHAHAHAHA, ennél ártatlanabb recept bizony kevés létezik.

 

Hozzávalók:

4 tojás

2 ek kókuszliszt

Édesítőszer (én folyékonyt használok)

150 gr zsírszegény natúr joghurt

4 ek zsírszegény kakaópor

2 ek csokis egg protein por (elhagyható, de akkor kicsit több kakaópor fog bele kelleni)

Egy nagy bögre fagyasztott málna

 

A tojást krémes fehérre keverjük az édesítővel. A málna kivételével hozzákeverjük a többi hozzávalót. Egy jénait (vagy más hőálló edényt) kivajazunk (olajozunk), és belekanalazzuk a masszát. A tetejére szórjuk a málnát (picit bele is lehet nyomkodni). Egy nagyobb tepsibe beletesszük a jénait, és a felééig megtöltjük vízzel. Ezért kell, hogy nagyjából egyenletesen süljön a massza, és „ragacsos” brownie szerű maradjon az állaga. Előmelegített sütőben, 160 fokon kb 20-25 perc alatt van kész. Vigyázzunk, hogy ne száradjon ki, hanem „pudingos” maradjon. Melegen, cukormentes vanília fagyival a legfinomabb. Ja és működik más gyümölccsel is…

 

Tápanyagtartalom / adag: 152 kcal, 5 gr zsír, 17 gr szénhidrát, 15 gr fehérje

 

Sütőtökös fitnesz császármorzsa szilvalekvárral

sütötökös császármorzsa

 

Ez már a harmadik császármorzsa recept a blogon, ami egyrészről azért van, mert pofon egyszerű, nagyon gyors, másrészt ezerféle verziója létezik. Illetve az én esetemben a molekuláris gasztronómia világában tett kirándulásaim során elrontott fitnesz palacsinták is császármorzsaként végzik. Így történt most is. Ki akartam kísérletezni egy megfelelő állagú sütőtökös palacsintát, de a massza serpenyőben eltöltött első egy másodpercében  láttam (évek meg a rutin ugye), hogy ebből palacsinta tutti nem, de tökéletes császármorzsa annál inkább lesz. Egyik unalmas hétvégémen készítettem néhány üveg diabetikus szilvalekvárt (édesítőszerrel, naná), mely frissen sült croissant-ért kiáltott, de hát azzal ugye nem élek, így szinte könny szökött a szemembe a lehetőségtől, hogy a császármorzsám, és a szilvalekvárom összepárosítsam. Szinte „rosszul esett”, hogy kint éppen október végi 22 fok van, és ragyogó napsütés. Sokkal inkább illene ez a fejedelmi reggeli (mert ugye Rotschildéknál reggelire is császármorzsa folyik, miután közvetlen ébredés után megettük a szarvasgombás osztrigát) egy esős, hűvös, szigorúan „aznap-nem-mozdulok-ki” reggelhez, egy kraftos tejeskávéval. Lesz trutyi időben bőven részünk, emiatt mondjuk nem aggódom.

A lekvár receptjére nem térek ki külön (főleg, hogy a drogériákban is lehet kapni xilites lekvárokat), röviden összefoglalva: tepsibe hajigáltam szilvát (mirelitből is készítettem már tél közepén, és remek lett), vanília rudat, fahéjat, édesítőszert, egy kevés vizet, és lassú tűzön, a sütőben rotyogtattam vagy két órát. Aki nagyon vigyáz a szénhidrát bevitelre, az a lekvár részt hagyja el a császármorzsáról. Amennyiben valaki reggeli után edzeni megy, annak ez egy tökéletes reggeli lekvárostul, már ami a tápanyagtartalmát illeti, mert minden makronutrienst tökéletes arányban tartalmaz. Amúgy napi nassnak annyira nem ajánlom, mert magasabb a kalória tartalma, mint a többi sütinek a blogon. De aki „csak” egészség tudatos, vagy súlytartó, annak bátran mehet. A hosszú bevezető után jöjjön végre a recept.

 

Hozzávalók (2 személyre):

2 tojás

Fél bögre kókuszliszt (ettől kicsit kókuszos lesz az íze, aki ezt nem szereti, az készítse egyéb szénhidrát szegény lisztből)

Fél bögre sütőtök püré (mehet bébiételből is, de az folyósabb, én maradék sütőben sült sütőtököt pépesítettem)

1 dl szójatej (ha a tojások nagyon picik voltak lehet, hogy többet is felvesz)

1 kk sütőpor (ettől kicsit levegősebb lesz az állaga)

1 mérőkanál (kb 20 gr) vaníliás fehérjepor (ez tökéletesesen elhagyható annak, aki nem megy utána gyúrni)

Édesítőszer

3 ek sósmogyoró (mehet natúr is, de azt tapasztaltam, hogy a sósmogyoró szépen kiemeli a sütőtök édeskés ízét)

Tálaláshoz szilvalekvár

Kókuszolaj a serpenyő kikenéséhez

 

Elkészítés:

A tojást felvertem a sütőtökkel, majd hozzáadtam a többi hozzávalót is  (a szilvalekvár és a mogyoró kivételével). Egy serpenyőt vékonyan kiolajoztam, majd lassú lángon elkezdtem sütni a puding állagú masszát. Mikor az alja már barnásra pirult, egy fa spatulával nekiestem a masszának,és össze vissza „vagdostam”, hogy kis galuskákat kapjak. Ekkor hozzáadtam a földimogyorót, és tovább pirítottam, Tálaláskor a tetejére adagoltam a szilvalekvárt.

 

Tápanyagtartalom / adag:

Energia: 300 kcal

F: 22 g

Ch: 20 g

Zs: 15 g

 

Parmezán bundában sült csirkemell spenót mártogatóssal

parmezános csirke

Úgy tűnik, vasárnaponként nosztalgikus hangulatba kerülök, és ebédidőben kijön belőlem a falvédőre hímezhető minta háziasszony. Ilyenkor még magamhoz képest is képes vagyok túlzásokba esni ami menüt illeti. Ma ez csak annyiban lett igaz, hogy amolyan rántott húsos hangulatba kerültem, de egyrészt utálom az olajszagot, meg mindent ami rántott, másrészt egy 6 kg zsírtól megszabadulni szándékozó fitnesz edzőnek ilyen át sem futhat az agyán. Jöhet a B verzió, avagy a rántott hús forradalma. Forgattam, ízlelgettem magamban a klasszikus receptet, elhagytam a lisztet, bő olajat, és ez lett belőle:

 

Hozzávalók 2 főre:

Csirke:

300 gr csirkemell

2 ek 10%-os főzőtejszín

2 tojás

30 gr finomra őrölt zabpehely

30 gr reszelt parmezán

1 ek szárított bazsalikom

2 ek csrike zöldfűszerkeverék (nekem olyan van, amiben se tartósító, se cukor, semmi flanc nincsen)

2 ek kókuszzsír

 

Spenót mártogató:

300 gr mirelit spenót

1 dl főzőtejszín

2 ek finomra őrölt zabpehely

3 gerezd fokhagyma

só, bors

 

Elkészítés:

A mirelit spenótot egy lábosban felolvasztjuk, mehet hozzá a tejszínnel elkevert zabpehely, és a fűszerek. Összeforraljuk.

A csirkemelleket nagyobbacska nuggets formára vagdossuk.

Az őrölt zabpelyhet, a szárított bazsalikomot, a parmezánt, és a fűszerkeveréket egy tálkában összekeverjük. Egy másik tálkában a tojásokat, és a tejszínt keverjük össze. Egy tepsit kikenünk a kókuszolajjal. Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A csirkefalatokat először a zabpelyhes cuccba, majd a tojásos löttybe, majd ismét a zabpelyhes cuccba mártjuk, és a tepsibe helyezzük őket. Betesszük a sütőbe, és mindkét oldalát kb 8-8 percig sütjük.

 

Tápérték / adag:

Csirke: 190 kcal, 25 gr fehérje, 5 gr szénhidrát, 10 gr zsír

Spenót: 120 kcal, 5 gr fehérje, 10 gr szénhidrát, 6,5 gr zsír

 

Sajtkrémes karfiolpüré, répaágyon sült csirkecombbal

sajtkrémes karfiolpüré

 

Hagyománytisztelő lányként a vasárnapi ebédek még úgy is fontosak maradtak a számomra, hogy legtöbbször a vasárnap dél valamelyik belvárosi kávézóban talál egy könyvvel, vagy egy sportújsággal. De valahogy ebédre csak haza eszik a fene.  Mivel a hagyományos, nagyanyám féle vasárnapi étkek nem túl alakbarátok, de mégis jól esik egy kis házias íz, hát megpróbáltam a rántott hús, krumplipüré kombót fitneszesre konvertálni. Az eredmény egészen meggyőző (azért a Robuchon féle Michelin csillagos krumplipürét, amit Párizsban ettem, minden nap visszasírom :D).

 

Hozzávalók 2 személyre:

Karfiolpüré:

300 gr karfiol

3 ek light sajtkrém

babérlevél, só, bors

 

Csirke:

4 db kisebb csirke felsőcomb

4 db répa

1 nagy fej hagyma

2 ek kókuszolaj

só,bors,kömény,pirospaprika, bio vegeta

1 ek worchester szósz

2 dl víz

 

A karfiolt feltesszük főni a fűszerekkel. A csirkecombokat lebőrözzük, zsírtalanítjuk. Alaposan belemasszírozzuk a combokba a bio vegetát, hogy érezze a törődést. A répát, és a hagymát felkockázzuk. Egy jénai aljára 2 ek kókuszolajat öntünk, beleszórjuk a zöldségeket. Sózzuk, borsozzuk, mehet a worchester szósz is, és a 2 dl víz. Erre jöhetnek a combok. Jénai lefed, majd 200 fokos sütőben pároljuk vagy fél órát. Utána levesszük róla a jénai tetejét, kicsit meglocsolgatjuk a pecsenyelével a húst, átkavarjuk a zöldséget, majd vagy 20 perce visszarakjuk, hogy színt kapjanak (megforgatni sem bűn őket). A karfiolt leszűrjük, pürésítjük, hozzákeverjük a sajtkrémet.

Igazából ennyi az egész, elronthatatlan, és nagyon finom. Nem azt mondom, hogy megjelenik felette egy nagymama szelleme, de lelkifurcsi mentes vasárnapi ebédnek kiváló.

 

Sütőtökös kesudiós csirke

sütőtökös kesudiós csirke

Végre egy nem desszert! Kicsit eltolódtak a posztjaink a desszertek irányába, ebből is látszik, hogy hosszú éveken keresztül mit nyomtunk el magunkban :). De most jöjjön egy igazi őszi recept, szutykos, esős napokon szépen felmelegít, csupa egészség.

 

Hozzávalók 2-3 személyre:

300 gr sütőtök

300 gr zöld ceruzabab (én mirelitet használtam)

300 gramm csirkemell

80 gramm kesudió

2 ek light szójaszósz

3 ek kókusztej

3 ek mogyoróolaj (persze működik oliva vagy napraforgó olajjal is)

Egzotikus fűszerkeverék ( legyen benne gyömbér, chili, kurkuma…ilyesmi)

Só, bors (a szójaszósz ugye már sós, szóval sót csak akkor adagoljunk a végén, ha szükséges).

 

Elkészítés:

A csirkét és a sütőtököt felkockázzuk. Egy serpenyőt felhevítünk az olaj, és a szójaszósz keverékével. A csirkekockákat kicsit előpirítjuk, majd hozzáadjuk a sütőtököt. Fűszerezzük, majd néhány evőkanál vízzel puhára pároljuk. Hozzáadjuk a babot, és a kesudiót, készre főzzük. A végén hozzáadjuk a kókusztejet (ha valaki szotyisabban szereti, adhat hozzá többet is) Tádddááááámmm ennyi. Ha esetleg köretet hiányolna valaki, akkor barna rizzsel ajánlom, de az értelemszerűen megnöveli a szénhidrát tartalmát az ételnek.

 

Tápanyag tartalom / adag:

Energia: 350 Kcal

Fehérje: 22 gr

CH: 17 gr

Zsír: 10 gr

 

Bogi és a Gasztrofitnesz

bogikukta2

Az én gasztro életem tulajdonképpen onnantól kezdve datálódik, hogy meg tudtam közelíteni a konyhaszekrényben az edényeket, tehát kb 1 éves koromtól. Már akkor nagyon vonzott a csörömpölő edények hangja, a fakanalak, tepsik világa. Persze ez nagyjából minden pelenkást érdekel, de engem maga az ételkészítés folyamata is lekötött, emlékeim szerint folyton láb alatt voltam a konyhában, vagy anyukám, vagy nagymamám mellett, és nagyon izgatta a fantáziámat, hogyan lesz a nyersanyagokból étel.

 Később, sportolóként az étel, mint „üzemanyag” vált az életemben kulcskérdéssé, ahol az ízek, és a forma kevéssé voltak döntő tényezők a táplálkozásomban. Bár már kiskamaszként is rengeteget tettem-vettem a konyhában, munkám gyümölcsét leginkább a családom élvezte, én aszkéta módjára mondtam le a kulináris élvezetekről, és csak a sütés-főzés öröme maradt. Sportolóként bizony nagyon oda kellett figyelni, hogy mit eszem, mert azt már akkor is tudtam, hogy a sikereim egy része a táplálkozásomon múlik.

Hosszú évekig csak párhuzamosan haladt egymás mellett a hobbim, és a hivatásom, az az a főzés, és a sport. Ez alatt az évek alatt megszerzett tapasztalat és tudás, csak később egyesült. Személyi edzőként kezdtem el azt kutatni, hogyan lehet kitörni az egysíkú, sportolói táplálkozásból, hogyan lehet a megfelelő mikro- és makronutriens arányokat megtartva jól lenni és jól enni.

Ínyenc vagyok, a legrosszabb fajtából. Polcomon profi szakácskönyvek,  gasztronómiai szaklapok  sokasága található, kívülről vágom a világ vezető séfjeinek a nevét, a legjobb éttermeket a világban, a bor iránti rajongásomról nem is beszélve. Viszont személyi edzőként vigyáznom kell arra, hogyan mutatok példát. Így pattant ki a fejemből a gasztrofitnesz gondolata. Mert az egészséges életmód nem a natúr csirkemellnél kezdődik, és nem is ott ér véget. Ha az ember ismeri a megfelelő konyhai technológiákat, ismeri az alapanyagokat, akkor elérhető minden ember vágyálma: úgy fogyni, vagy súlyt tartani, hogy éjszakánként nem arra ébred, hogy a párnáját egy hatalmas libacombnak gondolva szorongatja, és a finom falatok sem minősülnek csalásnak. Mi, a ROOM gasztrofitnesz „tagozatának” élharcosai azon vagyunk, hogy jobbnál jobb ötletekkel szolgáljunk azoknak, akik az életmódváltás nem is annyira rögös útjára léptek, és ne csak edzőként, hanem „háziasszonyként” is tudjunk útmutatást adni. Csatlakozz te is!

Rólunk

 

kuktaandi3      bogikukta2

 

 

Csőben sült sárga cukkini ricottával és darálthússal

1371657_10201235695548625_96469198_n

 

 

Ma teljesen véletlenül belefutottam a sárga cukkinibe, s bár teljesen mást készültem ebédre főzni, ez a gyönyörű zöldség teljesen megihletett. Igazából túl sokban nem különbözik a zöld társától, viszont gyönyörű a színe, és ezen a borongós napon igazán felvidított. Sikerült gyönyörű bazsalikomot is találnom, és mire végeztem a bevásárlással, már tisztára úgy éreztem magam, mint egy dél-olasz gasztroregény főszereplője: a kosarában minden ami olasz (cukkíni, bazsalikom, ricotta, krémsajt, paradicsompüré), és némi felesleg a csípőjén.

Az étel maga hihetetlenül gyorsan készen van, és igazi őszi lakoma, nagy társaságnak is elkészíthető, látványos. Ha valaki nagyon nem fogyózik, sőt, kifejezetten hízni szeretne, javaslom, hogy lasagne tészta lapokat is iktasson be a rétegek közé, tetejére pedig mehet jófajta Buffalo mozzarella. De én erről csak álmodozhatok.

 

Hozzávalók 4 főre:

 

1,5 kg sárga cukkíni (vagy zöld, ha más nincs)

500 gr light darált sertéshús ( 7% zsírtartalom alatti), de bármilyen más darált hússal finom

1 fej hagyma

2 gerezd fokhagyma

250 gr ricotta

125 gr light krémsajt

190 gr paradicsompüré

2 tojás

1 ek (exra szűz) oliva olaj

Friss bazsalikom

1-1 ek szárított oregano és bazsalikom

1 kk szárított kakukkfű

Só, bors

Néhány koktél paradicsom díszítésnek.

 

 

 

A cukkinit kb. 1 cm-es darabokra vágjuk, és egy serpenyőben, vagy tepsiben, mindenféle fűszer, vagy olaj nélkül meggrillezzük mindkét oldalát (ez fontos, különben túl sok levet eresztene sütés közben).

A hagymát 1 ek olajon üvegesre pirítjuk, majd mehet rá a hús és a paradicsompüré, a fokhagyma, valamint a fűszerek. Összefőzzük.

A ricottát, a krémsajtot, a 2 tojást, némi sóval és borssal alaposan összekeverjük.

Egy tepsit (vagy átlátszó jénait, mert abban szebben mutat) kiolajozunk. Az aljára terítjük a grillezett cukkíni felét. Erre jöhet egy réteg ricottás lötty, majd a hús. A tetejére jöhet ismét egy réteg cukkini, valamint a ricottás lötty másik fele. A paradicsomokat felszeleteljük, szépen elrendezzük a tetején, majd megszórjuk a friss bazsalikom levével. Először 15 percig sütjük 160 fokon (előmelegített sütőben), majd grillfokozatra állítjuk, és megpirítjuk a tetejét.

Egy finom, jól behűtött olaszrizlinget képzelek el mellé. De miket is beszélek…?!

 

 

Tápanyagtartalom / adag ( a bor nélkül):

 

Energia: 437 kcal

Fehérje: 37 gr

Szénhidrát: 16 gr

Zsír: 25 gr

 

Bogi aláírás2

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább a NLC. oldalra!